Skip to Content

2013 рік

Про оподаткування доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської  продукції

Законом № 5412 внесено зміни до підпункту 165.1.24 Податкового кодексу України, які регламентують порядок оподаткування доходу від продажу продукції власного виробництва.  Так, змінами  встановлено, що з 01 січня 2013 року  до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються:

- доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:

- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому цього підпункту, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки. Довідка видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

При продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов'язана надати органу державної податкової служби довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Наказом  Державної податкової адміністрації України від 21.12.2010 N 975 затверджено «Порядок видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку».

Сектор оподаткування фізичних
осіб Тлумацького відділення


До 15 травня необхідно сплатити  авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб

Тлумацьке відділення  нагадує, що  згідно з нормами Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці, які за результатами календарного року подають до органу державної податкової служби за місцем своєї податкової адреси податкову декларацію, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.

Авансові платежі розраховуються підприємцем самостійно, але не менш ніж як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у суспільних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).


Тлумацьке відділення Тисменицької МДПІ:  Актуально  про податок на нерухомість

Податок на нерухоме майно буде сплачуватися за житлову площу об’єкта житлової нерухомості. При цьому для фізичних осіб (тобто громадян) податок будуть обчислювати органи ДПС на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (громадяни декларацію подавати не будуть) із застосуванням пільги у вигляді зменшення житлової площі:

а) для квартири - на 120 кв. метрів;

б) для житлового будинку - на 250 кв. метрів.

Таке зменшення застосовуватиметься до об'єкта житлової нерухомості, у якому фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності.

Таким чином, якщо громадянин має житловий будинок з житловою площею до 250 кв. м. або квартиру до 150 кв. м. – податок сплачуватись не буде. Якщо людина прописана в будинку, але має ще один будинок, або квартиру, то пільга надається тільки на один об’єкт власності, за другий доведеться сплачувати податок.

Органи ДПС до 1 липня звітного року надішлють фізичним особам – платникам податку податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Що стосується ставок податку, то вони складуть:

- не більше 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2013 році – 11,47 грн.) – для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів.

- 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати (у 2013 році – 30,97 грн.) – для квартир, житлова площа яких понад 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких понад 500 кв. метрів.


Тлумацьке відділення Тисменицької МДПІ: граничні  терміни подання податкової звітності

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.

Однак, термін сплати податків і зборів, у такому випадку, не переноситься. Тобто, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації. При цьому, платник не повинен враховувати перенесення термінів подання звітності у зв’язку з вихідними чи святковими днями.

Так, наприклад, для платників ПДВ, які звітують щомісячно, останнім днем подання податкової декларації за травень  2013 року буде 20 червня 2013 року, а останнім днем сплати податкового зобов’язання – 27 червня 2013 року.

Дана норма передбачена ст.49 та ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.


За круглим столом Тлумацького відділення говорили про легалізацію зарплат

Зустріч з платниками податків на тему «Легалізація заробітної плати. Дотримання суб‘єктами господарювання норм законодавства при виплаті заробітної плати пройшла у відповідності до затвердженої розпорядженням Івано-Франківської ОДА від 18.03.2013р.№167 «Комплексної програми заходів з легалізації заробітної плати на 2013-2014 роки».

У конструктивній бесіді брали участь фахівці податкової служби, представники органів влади, центру зайнятості, інститутів громадянського суспільства, керівники підприємств та підприємці району.

Виходячи із основних завдань податкової служби, за січень-лютий 2013 р. забезпечено надходжень до бюджетів всіх рівнів у сумі 6851,9 тис.грн. На 1427,0 тис.грн.у порівнянні з минулим роком зросли надходження до місцевих бюджетів. Значну частку в надходженнях місцевого бюджету займає податок на доходи фізичних осіб (73.1 %). Надходження податку на доходи фізичних осіб склали 4094,0 тисяч гривень, що на 153,0 тис.гривень більше, ніж у такому ж періоді минулого року.

При тому, що відмічається позитивна динаміка надходжень податку на доходи фізичних осіб, тим не менше, мають місце випадки виплати заробітної плати у розмірах, нижчих від мінімально дозволеного рівня при повному робочому дні. Також використовуються схеми ухилення від оподаткування та сплати податків, в тому числі і за рахунок відображення в звітності виплат за відпрацьований час ставки при фактичній повній зайнятості, а іноді і менше. Тому основним завданням, над якими працюємо спільно, - зауважив Микола Миколайович, - є питання легалізації заробітної плати. Мусимо констатувати: відносини між роботодавцями та найманими працівниками не завжди відповідають нормам чинного законодавства. У січні 2013 року 40 СГД виплачували заробітну плату нижче мінімального рівня, то за результатами I кварталу 2012 – 77 СГД.

Начальник Тлумацького відділення Тисменицької МДПІ зауважив, що комплексна програма заходів з легалізації заробітної плати на 2013-2014 роки - це спільна, скоординована робота не лише органів державної податкової служби, але й місцевих органів влади. В рамках дії цієї програми, що включає активізацію діяльності робочих груп по легалізації заробітної плати проводиться заслуховування на засіданнях робочих комісій керівників підприємств району та СПД-фізичних осіб, які виплачують зарплату нижче мінімального встановленого законодавством рівня чи мають заборгованість з виплати зарплати. З приводу актуальної теми легалізації зарплат висловились на зустрічі представники влади, центру зайнятості, керівники підприємств. Підсумовуючи зустріч, керівник відділення висловив сподівання, що спільні заходи дадуть позитивний результат і таке питання, як виплата заробітної плати нижче мінімального рівня, «зарплата в конвертах», згодом зникне.


Контрольна касова стрічка та подання звітності з РРО в електронній формі

Тлумацьке відділення Тисменицької МДПІ нагадує, що з 1 січня 2013 року впроваджується електронна контрольна стрічка РРО. На цій стрічці в пам’яті касового апарату або модему, який до нього приєднаний, формуватимуться копії розрахункових документів і фіскальних звітів. Один раз на добу цей звіт автоматично передаватиметься до серверу обробки інформації ДПС.

Щоб формувати контрольну касову стрічку РРО в електронній формі, можна доопрацювати наявний реєстратор розрахункових операцій, приєднавши до нього модем відповідної модифікації для передачі даних.

Разом з тим, податкова служба рекомендує користувачам касової техніки, у яких завершується термін її експлуатації, або ж ті, котрі планують розпочати торгівельну діяльність, орієнтуватися на касову техніку, що створює контрольну касову стрічку в електронній формі. Технічна сторона доопрацювання РРО згідно вимог Наказу Мінфіну України №1057 від 08.10.12р. лягає на сервісні центри по обслуговуванню РРО. Під час придбання сучасної касової техніки варто проконсультуватися з фахівцями центрів сервісного обслуговування РРО, що працюють в регіоні.

Водночас нагадуємо, що відповідальність за неподання звітності в електронній формі настає з 1 липня 2013 року.


Які види доходів підлягають обов’язковому декларуванню громадянами?

До таких доходів, що підлягають декларуванню, відносяться:

 • дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню (крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини) (п. 174.3 ст. 174 Кодексу);

 • дохід у вигляді подарунку від фізичних осіб (або в результаті укладання договору дарування) (крім обдарованих (нерезидентів), які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення договору дарування та обдарованих (резидентів), які отримали подарунок, що оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдарованими (резидентами), які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів дарування) (п. 174.6 ст. 174 Кодексу);

 • дохід, отриманий орендодавцем при наданні нерухомості в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання (пп.170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Кодексу);

 • дохід, отриманий орендодавцем при наданні рухомого майна в оренду (суборенду), якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання (пп.164.2.2 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

 • дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди (крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров'ю; відсотків, отриманих від боржника внаслідок прострочення виконання ним договірного зобов'язання; пені, що сплачується на користь платника податку за рахунок бюджету (цільового страхового фонду) внаслідок несвоєчасного повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або інших сум бюджетного відшкодування; суми втрат, заподіяних платнику податку актами, визнаними неконституційними, або незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду, що відшкодовуються державою в порядку, встановленому законом; виплати з державного бюджету, пов'язані з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, у тому числі Європейського суду з прав людини, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України), (пп.164.2.14 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

 • дохід від операцій з продажу (обміну) нерухомого майна (особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно);

 • дохід від операцій з продажу рухомого майна (за генеральною довіреністю; у разі ухвалення судом, третейським судом рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (п. 173.8 ст. 173 Кодексу);

 • іноземні доходи (пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).

Звернемо увагу! Фізичні особи можуть отримувати доходи, які відповідно до норм розділу IV ПКУ не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні або виплаті, але не звільнені від оподаткування (пп. 168.1.3 п. 168 ст. 168 Кодексу). Платники податку також зобов’язані подати декларацію та задекларувати такі доходи:

 • інвестиційний дохід (пп. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Кодексу);

 • невикористані та неповернуті кошти у вигляді цільової благодійної допомоги (пп. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Кодексу);

 • нецільова благодійна допомога понад встановлену норму (у 2012 році – 1500 грн.) (пп.170.7.3 п.170.7 ст. 170 Кодексу);

 • не погашена частина податку з суми, наданої під звіт при припиненні трудової діяльності (пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу);

 • додаткові блага від третьої особи (пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

 • сума боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності (якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (пп. "д" 164.2.17 п.164.2 ст.164 Кодексу);

 • сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2012 році – 536 грн. 50 коп.), крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II цього Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу (пп. 164.2.7  п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

 • дохід, що становить позитивну різницю між сумою коштів, одержаною платником податку від фінансової установи після реалізації заставленого майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики), та сумою фактично сплачених платником податку зобов'язань за таким договором кредиту (позики), і сумою, що утримана фінансовою установою в рахунок компенсації своїх витрат/втрат (включаючи залишок непогашеної платником податку суми фінансового кредиту) згідно з таким договором (пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);

 • сума недоплати податку при припиненні трудової діяльності (пп. 169.4.4 п. 169.4 ст. 169 Кодексу);

 • кошти або майно (нематеріальні активи), отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі згідно із законом, у сумах, які визначені обвинувальним вироком суду незалежно від призначеної ним міри покарання (пп.164.2.12 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).


Свій конституційний обов’язок вже виконали 250 жителів Тлумаччини

Станом на 29 квітня цього року, до Тлумацького відділення подано 250 декларацій про майновий стан та доходи громадян. Сума податку, що підлягає сплаті до бюджету становить 180 тис.грн.

Також росте кількість поданих декларацій від громадян, які вирішили скористатися правом на податкову знижку. До відділення подали вже 93 декларації з метою отримання податкової знижки. Сума витрат, що буде повернута зазначеним платникам становить 120 тис.грн.

Скористатися правом на податкову знижку за 2012 рік громадяни можуть до кінця поточного року. Для цього потрібно подати до органу ДПС податкову декларацію про майновий стан і доходи та підтверджуючі документи.

Фахівцями податкової служби створюються сприятливі умови для виконання громадянами свого конституційного обов’язку та покращення рівня обслуговування, створено новий сервіс, що дозволить платникам податків заповнювати та направляти до податкової служби декларацію про майновий стан та доходи через Інтернет.

На офіційному веб-порталі податкової служби (www.sts.gov.ua.) є спеціальний банер, у якому детально пояснюється порядок заповнення декларації та її додатків.

Нагадуємо, що деклараційна кампанія триватиме до 1 травня 2013 року. Практичну допомогу щодо заповнення звітних документів та фахову консультацію громадянам радо нададуть компетентні фахівці податкової служби у Центрі обслуговування платників податків у Тлумацькому відділенні Тисменицької МДПІ з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 20.00 год., а також у суботу з 9.00 год. до 16.00 год.Хто на сайті

Зараз на сайті 0 користувачів і 2 гостя.
Theme by Dr. Radut.