Skip to Content

Інклюзивна освіта для дітей з особливими освітніми потребами

На сучасному етапі розвитку освіти набуває обертів процес залучення дітей з особливими освітніми потребами до загальноосвітнього простору. Все частіше чуємо термін «інклюзивна освіта». Про особливості інклюзивної освіти в навчанні дітей з особливими потребами та новостворений Тлумацький районний інклюзивно-ресурсний центр розмовляємо із виконувачем обов’язків директора ІРЦ Мартою Боднарчук.

- Що таке інклюзія та інклюзивне навчання зокрема?

- Коли ми говоримо про освіту дітей з особливими потребами, то маємо на увазі зміну базових принципів навчання. Радянська система намагалася вирішувати цю проблему шляхом її ігнорування та обмеження. Тому термін "люди з особливими потребами" просто країні був непотрібний, натомість вживався "інвалід". Таким чином, особливі діти були обмежені в спілкуванні з однолітками. Світ уже давно просуває ідею всебічної інтеграції людей з інвалідністю у звичайний світ. Звідси виник термін «інклюзія» (в перекладі з англ. – включення, інтеграція). Отже, інклюзивна освіта – надання рівного доступу до навчального процесу людям з особливими потребами. Мова йде не лише про заклади дошкільної та загальної середньої освіти, а й вищі навчальні заклади.

- Чи готове суспільство до того, що «особливі» діти тісно контактуватимуть із «звичайними»?

- У той час, коли іноземні країни впроваджують цю форму навчання вже десятиліття, для України інклюзивна освіта – досі педагогічна інновація, котра надихає одних педагогів і батьків та викликає спротив і категоричне несприйняття іншими. Проте інклюзія – вимога часу. Мені неприємно, коли говорять, що світ жорстокий і не треба дітей з інвалідністю відправляти в звичайні школи. Ніби вони там не пристосуються. Це правда, що буде складно. Адже будь-яка людина все одно потрапляє у суспільство. Коли ми називаємо речі своїми іменами, коли визнаємо, що діти з особливими потребами найперше є людьми, то помічаємо, що у них значно більше спільного з усіма, ніж відмінного. Тому всім потрібно бути готовим сприйняти кожного, хто чимось особливий.

Побувавши на конференціях та семінарах у Львові, Києві, з досвіду роботи колег побачила, як на батьківських зборах батьки дітей з інвалідністю розповідають про свою дитину, про її особливість. Так можна вибудувати довіру одне до одного. Соціальні педагоги, практичні психологи, вчителі повинні розповідати дорослим про особливість дітей з інвалідністю. Мене дивує, чому діти з інвалідністю не можуть навчатись з іншими? Що в них не так? Вони мають таке саме право на освіту. Чому при відзначенні, наприклад, Шевченківських днів дитина з порушенням опорно-рухового апарату не може на сцені декламувати вірш? Чому дитина з порушенням зору не може заспівати пісню чи заграти на скрипці до Дня матері? Адже саме вони можуть навчити нас толерантності, любові до ближнього. Молодому поколінню часто закидають відсутність належної поваги до старших. Проте формування цієї риси починається змалку, коли діти перебувають в одному середовищі та вчаться допомагати одне одному. Інклюзія створює сприятливе середовище і для дітей з інвалідністю, і для здорових.

- Чому інклюзивне навчання таке необхідне на Тлумаччині?

- У Тлумацькому районі інклюзивне навчання організоване з 2014 року. У 2017-2018 н. р. інклюзивну освіту здобувають 18 особливих діток, серед яких 11 - із затримкою психічного розвитку, 3 – із порушенням розумового розвитку, 2 – із слуху, 1 - зору, 1 - опорно-рухового апарату. Актуальність теми у тому, що, на жаль, щороку збільшується кількість дітей, які потребують корекційного навчання. На Тлумаччині, за статистичними даними, 9300 дітей віком від 0 до 18 років. Станом на 1 січня 2018 року дітей з особливими освітніми потребами в районі 591 (177 дітей з інвалідністю). Серед них 148 - із порушенням зору, 71 – опорно-рухового апарату, 19 – слуху, 82 – мовлення, 151 – із затримкою психічного розвитку, 30 – із порушенням інтелектуального розвитку, 9 – із синдромом Дауна та іншими генетичними захворюваннями, 8 – із порушеннями аутичного спектру, 73 – із комплексними обмеженнями життєдіяльності.

- Чи держава підтримує інклюзію?

- Держава надає підтримку для інклюзивного навчання. 21 лютого 2018 р. Кабмін прийняв постанову, згідно з якою 304 458,3 тис. грн розподілено пропорційно кількості осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти в регіонах. Ці кошти можуть бути використані на оплату праці корекційних фахівців та облаштування матеріальної бази, адаптованої під потреби дитини. 5 липня 2017 року президент П.Порошенко підписав Закон "Про інклюзивну освіту". Ним, зокрема, закріплюється право на освіту осіб з особливими освітніми потребами і надається їм можливість здобувати її в усіх навчальних закладах, у тому числі безоплатно в державних і комунальних навчальних закладах, незалежно від "встановлення інвалідності". У закладах загальної середньої освіти діти інклюзивного навчання забезпечуються безкоштовним гарячим харчуванням.

- Наприкінці минулого року на Тлумаччині створили Інклюзивно-ресурсний центр, засновником якого є районна рада. Хто його фінансує та де він знаходиться?

- Відповідно до постанови Кабміну від 21 липня 2017 року органам місцевого самоврядування рекомендовано протягом двох місяців утворити Інклюзивно-ресурсні центри в ОТГ, районах чи містах на базі психолого-медико-педагогічних консультацій. Так поряд з іншими ІРЦ по всій Україні на Тлумаччині з’явилася комунальна установа «Тлумацький районний інклюзивно-ресурсний центр Тлумацької районної ради Івано-Франківської області», створення якої підтримали депутати райради на 17 сесії 21 грудня 2017 року. ІРЦ створено з метою забезпечення права на навчання дітей з особливими освітніми потребами (від 2 до 18 років), проведення комплексної оцінки розвитку дітей для визначення їх освітніх потреб, надання їм психолого-педагогічної допомоги. Інклюзивно-ресурсний центр фінансується за рахунок освітньої субвенції. Щодо кадрового забезпечення ІРЦ, то для надання психолого-педагогічної допомоги дітям вводитимуться посади вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, практичних психологів, вчителів лікувальної фізкультури.

Наразі питання з приміщенням ІРЦ ще вирішується, адже воно перш за все має бути пристосоване для дітей з особливими потребами відповідно до вимог законодавства, у тому числі державних санітарних норм і правил та державних будівельних норм. Тому на даний час консультації в ІРЦ можна отримати у приміщенні адмінбудинку за адресою: м.Тлумач, вул. Макуха, 12.Хто на сайті

Зараз на сайті 0 користувачів і 0 гостей.